akreditif bilgi merkezi : www.akreditif.biz.tr

akreditif danışmanlık, akreditif danışmanlık hizmetleri,akreditif hizmetleri

29 Temmuz 2012 Pazar

at sight akreditif

at sight akreditif vesaik ibrazında ödemeli akreditif olarak kullanılan bir terimdir. At sight ödeme ile anlatılmak istenilen kavram bankaların ibraz edilen belgeleri inceledikten sonra eğer uygun evrak ibrazına karar verirlerse ödemeyi vakit geçirmeksizin yapmalarıdır.

Bu yazının tüm hakları www.akreditif.biz.tr yasal sahiplerine aittir. Yazının izinsiz kopyalanması ve/veya herhangi bir iletişim vasıtası ile yayınlanması durumunda izlenecek yasal süreçlerle ilgili olarak www.akreditif.biz.tr hakları saklıdır. 


Her akreditif belirli bir ödeme vadesi baz alınarak açılmaktadır. Örneğin,

  • Ertelemeli ödeme ile kullanımda olan akreditifler : bu akreditiflerde ödeme belirli bir vade sonrasında yapılmaktadır. Örneğin müşteri yüklemeyi yapar ve bunu kanıtlayan bir taşıma belgesi ibraz eder ise bu durumda vade bu taşıma belgesi tarihinden belirli bir gün sonra olabilmektedir. uygulamada en sık kullanılan vade seçeneklerikonşimento tarihinden 30 gün, 45 gün veya 90 gün sonra ödemeli olan akreditiflerdir.
  • Vesaik ibrazında ödemeli akreditifler : Bu akreditifler ise vesaik ibrazına mütakiben amir banka veya mevcut olması durumunda teyit bankasının uygun ibrazı kararlaştırmasına mütakiben hemen ödenecek şekilde açılan akreditiflerdir.
  • İştira ile ödemeli akreditifler : Görevli bankaların vadeli akreditiflerde uygun evrak ibrazında akreditif belgelerini belirli bir iskonto ile satın alması durumudur. Teyit bankası veya amir bankanın kendi akreditiflerini iskonto etmesi iştira sayılmayacaktır. 
Yukarıdaki üç ana ödeme vadesine ek olarak karışık vadeli akreditifler de açılabilmektedir. Bunlar mix payment olarak adlandırılmaktadırlar.

0 yorum:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar